image

Sektörde Mekatronik Mühendisi                  

Mekatronik, teknolojiyi bünyesinde özümserken mekatronik mühendis ve teknikerine geniş bir iş olanağı sağlıyor. Kişinin sektörde hangi yoldan ilerleyeceği bölümde verilen temel veya orta seviyedeki bilgi birikimine bağlı. Yeni yeni farkına varılan bu mühendislik alanını seçerken adayların aklında da sorular var. “Meslekte nasıl yer alırım?”, “Mezun olunca işsiz kalır mıyım?”, ”Ben bu meslekte mutlu olur muyum?”, “Mekatronik mühendisinin önündeki seçenekler ne?”… Dilimiz döndüğünce bu son soruya cevap olalım.

Mekatronik Mühendisliği temelde 4 disiplinden oluşur: Makine, elektrik-elektronik, yazılım ve kontrol.

Mekaniğe ilginiz varsa tasarlayarak; makineye, sisteme ve mekanizmaya dair kendinizi geliştirip; meslektaşlarınızın makine mühendislerinden oluştuğu bir kadroyla yolunuzu çizebilirsiniz. Genel anlamda katı tasarımlarını çizdiğimiz SolidWorks, Siemens NX, Ansys gibi programları ortak kullandığımızdan sistem dizaynlarında kendimizi geliştirebiliriz. Makineye hakimiyetiniz ve malzemelere olan aşinalığınız makine sanayisinde temeli oluşturacak ve yol gösterecektir.

Elektrik-elektronikse merakınız elektronik kart tasarımı, elektriksel düzenekler ve elektronik altyapısı sayesinde yalnızca bu alanda çalışabilir, kullanılan Proteus, Altium gibi programlar aracılığıyla kendi devrenizi oluşturabilir, kartın katmanlarını görebileceğiniz bir PCB (Printed Circuit Board)’nin yanında elektronik bir cihaz tasarlayabilirsiniz.

Bu iki alanla da ilgilenmiyorsanız karşınıza yazılım ve programlama çıkacak. Orta seviyedeki yazılım bilginiz sayesinde dillerin yapı ve mantıklarını kavrar ve eğer ilginiz varsa bu yönde bilgi birikiminizi ve kariyerinizi yönlendirirsiniz. Üniversitelerin çoğunda C/C++ okutulur. Görüntü işleme kullanan kişiler bu dilin yanında Python’ı da katar. Aslına bakarsanız yazılım başka bir dil öğrenmektir. Nasıl ki yeni bir yabancı dil öğrenirken, yeni bir spor dalına başlarken sizden bir efor bekleniyorsa yazılımın da böyle bir beklentisi olduğunu eğitim sürecinde anlayacaksınız.

Bunlardan biri olmak istemiyorum, hepsi olmak istiyorum derseniz “multidisiplinersinizdir.”  Kendi kendine çalışan sistemlerin bir sektöre isim verdiği “Otomasyon”u düşünebilirsiniz. Gelişen dünya ve teknolojiye yüklenen misyonu hesaba katarsak otomasyon ve entegre sistemler yarınlarda ciddi bir pozisyon alacak. Siz de rol edinmek isterseniz otomatik işleyen projelerde yapma, kurma, kontrol kısımlarında yerinizi alın.

Entegre olayı iyi fakat ben otomasyon sisteminden ziyade kişiye özgü ve ana göre hareket eden projeler üretmek istiyorum da diyebilirsiniz. Bu noktada karşımıza “Robotik ve Yapay Zeka” çıkmakta. Dünya’da büyük yatırımlar yapılan ve de üstüne çokça tartışma güdülen robotik konusu Türkiye’de oldukça yeni. Teknolojinin yadsınamaz gelişmesini hesaba katarsak burada kendinize rol biçmeniz öngörülü olur.

Her meslek, alanında uzmanlık gerektirir. Siz bu mesleğin çırağıysanız araştırmacı, adımlarından son derece emin, yaptığınıza saygı duyarak başlangıç çizgisinde durun ve bu süreçte sizden çok şey beklendiğini unutmayın. Alanınızda ilerlemek de firmaların aradığı o kalifiyeli çalışan olmak da kariyerinizde mutlu olmak da sizin elinizde.


İyi değerlendirmeniz dileğiyle!


Nergis İnkaya

Kariyer Birimi Sorumlusu

Yorum 3


  1. Emre Mert

    Harika ve aydınlatıcı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık

    Cevapla
  2. Emre Mert

    Bir sonraki yazınızda gömülü sistemler, otomasyon, robotik gibi sektörlere benim gibi girmek isteyen henüz 1.sınıf aşamasında olan öğrenciler için okulda önem vermeleri gereken dersler ve harici olarak yapmaları gerekenleri alternatifleriyle birlikte aktarabilirseniz çok güzel olabilir.

    Cevapla

Yorum yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir