image

Mülakat İçin İpuçları

Biz öğrencilerin hayatları okul sıralarında geçti. Meslek sahibi olana kadar geçirdiğimiz süreç, en stresli zamanlarımıza denk gelir. Gelecekteki meslek kaygısı, hayatını idame ettirme hatta hayat kaliteni bu husus anlamlandıracak. Açılışı CV göndermek ve mülakata çağrılmakla başlayacağını söylesek yanlış bir ifade kullanmış olmayız. Mülakat, açık pozisyonlara aranılan kişilerin uygunluğunu saptamak için yapılan sözlü görüşmelerdir. Peki olan bu görüşmelerde kontrolü nasıl ele alırız? Sizler için derledik.

     Kendinize güvenin ve üstesinden geleceğinize inanın.

  Kimse sorumluluk yüklenecek omuzların yerde olduğunu görmek istemez. Daima dik ve özgüvenli olun( Aşırılığa kaçarak ukalalık sınırında gezmeden ). Siz değerlisiniz,  istediğiniz bu işi sizden başka kim hak edebilir ki.

     İşletme hakkında bilgi edinin.

  Mülakat öncesi firmaya ilişkin edineceğiniz bilgiler sizleri diğer adayların bir adım önüne taşıyabilir. Firmayı dikkate aldığınızı ve pozisyonu istediğinizi gösterecek bu tutum, işveren tarafından hoş karşılanacaktır. Mülakat yerinde,  belirlenen saatte hazır olunmalı.

     Dış görünüşünüze dikkat edin.

Sizlere ilişkin ilk intiba görünüşünüzle sağlanacak. İş verenin aklında görsel olarak kalıcı bir profil oluşturmalısınız. Düzenli ve tertipli olun. Resmi ve ciddi olduğunuzu aktarmak için takım elbise tercih edin. Psikolojik tespitlere göre lacivert ve siyah renkleri sizi bir adım öne çıkarır. Makyajınızda ve aksesuarlarınızda fazlalıktan kaçının.

     Beden dilinize ve verdiği mesaja dikkat edin.

  Mülakat salonuna girdikten sonra fiziksel tavrınızdan, telaffuzunuzdan, kelime seçimlerinizden, kendinizi ifade ediş şeklinizden algılayışınız ve algıladığınızı nasıl yorumladığınıza kadar birçok hususta izlendiğinizin ve yargılandığınızın farkında olun. Selamlaşma sırasında uygun bir el sıkışması, tebessüm ve göz temasıyla başlamak gayet yerinde olacaktır. Size ayrılan yere, görüşme yaptığınız kişiye bedeniniz dönük kollarınızı bağlamaktan kaçınarak( İletişime kendinizi kapattığınız anlamına gelir ) saygın bir şekilde oturun. Tavırlarınızda rahat bir tutum sergilemeniz fakat bir o kadar da resmi kalmanız önemlidir. Vücudunuzun dik durmasına önem gösterin.

     Üslubunuzda seçici olun.

  Mülakat sırasında negatif söylemlerden, saygısız ve argo konuşmalardan uzak durun. Dinleyici, konuşma kurallarına bağlı, nazik ve mantıklı davranın.

     Anlayışlı ve kararlı olun.

Bilmediğiniz hususta eksikliğinizi söylemekten çekinmeyin. Kaçamak cevaplardan, yanlış ifadelerden uzak durun.

     Sorular sormaktan çekinmeyin.

  Bu görüşmelerin bilgi alışverişi niteliği taşıması gerekir. Ve unutmayın ki karşınızdaki firma da sizin için bir seçenek. Kendinizdeki artılar ve eksileri göz önünde bulundurarak sizin de bir takım beklentileriniz olmalı. Bu istekleri aşırıya kaçmayacak şekilde aktarmalısınız. Mali konulara firma değinmeden sizin değinmeniz açgözlülük gibi negatif bir tutum yaratabilir. Bu yüzden firmadan önce bu konuya geçmeyin.

Mülakatların genel işleyişleri bu şekilde olacaktır. Bu durumları göz önünde bulundurarak kontrollü davranırsanız bu stresli periyodu kolaylıkla atlatırsınız. Mülakat sırasında kişilere yöneltilmiş klişe sorular da yok değildir. Zaten çoğumuz da bu soruları duymuşuzdur.

-Bizlere kazandıracaklarınız nelerdir?

-Sizce zayıf ve güçlü yanlarınız nelerdir?

-Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz/kısa ve uzun vadeli planlarınız nelerdir?

-Bizimle niçin çalışmak istiyorsunuz?

-Daha önceki iş tecrübeleriniz nelerdir? gibi…

Her kariyer için belirlenen yol farklıdır. Fakat her biri için benzer aşılması gereken zorluklar var. Mülakat da bunlardan yalnızca basamak.


 Zorlukları aşmanız dileğiyle!


Nergis İnkaya

Kariyer Birimi Sorumlusu

Yorum yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir